Začíná zahrádkářská sezona: jaké práce udělat na zahradě?
Zahrádkáři jásají: jarní zahrádkářská sezona je tu! Březen a duben ohlašují, že je čas na přípravu půdy, setí rostlin a také na nákup zahrádkářských potřeb a pohodlného oblečení. Na co byste měli myslet na začátku zahrádkářské sezóny a jak připravit zahradu na jarní explozi zeleně?
Přichystejte po zimě záhony na setbu
Půda je pro zahrádkáře to nejcennější, co mají na své zahradě. Po zimě ji ale musíte připravit na výsadbu květin, plodin a stromků. Jakmile půda po zimě vyschne, vezměte do ruky motyku a půdu prokypřete a prohnojte. Následně je potřeba ji uhrabat hrabičkami a pravidelně vytrhávat plevel.
Jaké rostliny dát za okno a jaké můžete vyset rovnou do půdy?
Některá semínka musíte nejprve předpěstovat v sazeničky, nejlépe v truhlíku nebo kelímcích za oknem. Jiná semínka však můžete rovnou zaset do půdy. Víte, kdy je ten správný čas?
TIP: Přesaďte sazeničky do malých rašelinových květináčů, které můžete vložit do půdy i se sazeničkou, až dostatečně povyroste. Díky tomu se při manipulaci nepolámou a nepoškodí se jim kořínky.
Jarní péče o ovocné stromy: jak na bohatou úrodu?
Ovocné stromy a keře jsou od zimy až do začátku jara ve vegetačním klidu. Právě začátek jara je ta nejlepší doba, kdy byste měli prořezat jabloně, hrušně a keře. Jen tak se vám stromy odmění bohatou úrodou.
- Meruňky, broskvoně a slivoně byste měli prořezat krátce před vykvetením.
- Třešně a višně byste měli prořezat až v létě, ideálně po sklizni plodů.
- Větší rány po ořezech ošetřete balzámem či latexem bez obsahu chemických barviv.
- Podpořte dozrávání květů a plodů tekutým hnojivem. Nalijte ho do vyhloubených děr pod korunami stromů.
Angrešt, rybíz, maliník: i keře potřebují vaši láskyplnou péči
Využijte březnový čas k ořezu keřů a těšte se na keře obsypané angrešty, rybízem, ostružinami a malinami.
- Z keřů angreštu a rybízu odstraňte staré větve. Na každém keři nechte maximálně šest starých větví a šest nových, loňských a dvouletých výhonů.
- U keřů maliníků a ostružiníků odštípejte staré výhony a ostatní dlouhé výhony zkraťte asi o třetinu.
Růžové mámení, kam až oko dohlédne
- Milujete, když vaši zahradu zaplaví květy růží? Vyrazte za nimi v originálním tričku s květinami a my vám poradíme, jak je ošetřit, abyste se z jejich krásy mohli těšit co nejdéle:
- Na konci března odstraňte ze záhonů ochrannou vrstvu proti mrazům.
- Záhony zbavte plevele a urovnejte půdu.
- Počkejte, až odezní silné mrazy, a odštípněte suché a poškozené výhonky růží.
- Nové růže zasaďte do rozmrzlé půdy na slunné místo.
Trávník jako ze škatulky
Na trávníku najdete po zimě zbytky listí, šišek, kamínků a jiného nepořádku. Odkliďte vše, co na trávník nepatří a co by vám překáželo při sečení. Teprve potom trávu posekejte.
Pár dní po sečení vytáhněte z kůlny vertikutátor a proveďte důkladné provzdušnění trávníku, díky kterému bude trávník sytě zelený a hustý. Na holých místech zasejte semínka trávy nebo použijte regenerační travní směs. Urychlit růst nové trávy a podpořit tu stávající, aby byla krásně zelená a hustá, vám pomůže hnojivo na trávník.
Co si na jaře obléknout na zahradu, aby vám šla práce od ruky?
Nepodceňujte na jaře nižší teploty a dobře se na zahradu oblečte. Pokud vás čekají náročnější zahrádkářské práce i práce kolem chalupy, bude se vám hodit funkční termoprádlo a tričko ze 100% bavlny. Kromě toho se neobejdete bez těchto věcí:
- pracovních kalhot, mikiny a bundy
- pořádného trička na chalupu
- termoponožek
- pohodlné flanelové košile
- zahradních rukavic
- ochranných pomůcek
- zateplených holínek
- pracovních bot
- čepice
- montérek
Zahrádkářská sezona je pro zahrádkáře dlouho očekávanou událostí. Kolem zahrady je sice spousta práce, ale chuť čerstvých rajčat, okurek, jahod, jablek a dalšího ovoce a zeleniny je tou nejlepší odměnou.