Může mít čtení knih vliv na naše zdraví?
Počátek písma a zapisování informací začalo už zapisováním (rytím) textů do hliněných destiček, psaním na papyry a také pergamenové svitky. V této době také vznikla potřeba tyto první primitivní formy zapisování archivovat a vznikly první bibliotéky (knihovny). Pergameny se začaly svazovat a vznikla svázaná kniha se hřbetem podobná knihám, které máme dodnes, tento svazek se nazýval kodex. V 15. století přišla revoluce s vynálezem knihtisku, který vynalezl Johann Gutenberg. S možností digitálního tisku se stala možnost vydávat knihy dostupnější a levnější. V dnešní době jsou trendem také elektronické knihy v digitální podobě tzv. e-knihy a audioknihy.
Vliv knih na naše zdraví aneb kniha jako psychologická pomůcka
Na začátek je potřeba uvést, že čtení knih má pozitivní vliv na psychiku, ale stejný vliv má čtení e-knih i poslech audioknih.
Čtení je účinné v boji proti stresu, přepnutí myšlení na jiný příběh a dočasné zapomnění na náš běžný život, nám automaticky zlepší náladu. Náš mozek se překvapivě dokáže přizpůsobit příběhu a akcím v knize, a když tak například čteme o hraní fotbalu, tak Španělští vědci zjistili, že se v tu chvíli aktivují ty části mozku, které jsou zodpovědné za pocity, které máme, jako bychom hráli skutečný fotbal.
Čtení či poslech audioknih se může stát večerním koníčkem a zároveň rituálem, který nám pomůže lépe usnout a prožívat kvalitnější spánek. A jak je obecně známo, kvalitní spánek je správný základ pro psychické i fyzické zdraví, soustředění a spoustu dalších věcí, které nás po celý den pozitivně ovlivňují.
Pokud prožíváme příběh hrdiny nebo hrdinky v knize, dokážeme se na problémy, které v knize protagonisté řeší, dívat z jiného úhlu pohledu a tím si prohlubujeme naši vlastní empatii.
Prožitek sdílený s fiktivní literární postavou může také působit jako forma terapie, protože problémy, strasti, ale i radosti, které postava prožívá nám mohou dát jakési zrcadlo do našeho vlastního života. Můžeme pak zjistit, že naše problémy, které možná máme v reálném životě, jsou dost podobné těm, s kterými se potýká literární postava a mohou nám tak pomoci s řešením a hlavně snažšímu přijetí dané situace.
Jak je patrné z řádků výše, čtení přináší mnoho výhod a my tak silně doporučujeme začít se čtením co nejdříve. Určitě je vhodné začít se čtením dětem od raného věku. Předčítání dětem upevňuje pouto mezi rodičem a dítětem a rozvijí slovní zásobu dítěte.
A v neposlední řadě bychom neměli opomenout, že v knihách najdeme určitě také informace a něco nového se dovědět, to přeci není nikdy na škodu :-).
Nejzajímavější fakta o knihách a knihovnách
Z jednoho stromu lze vyrobit přibližně 50 knih.
V České republice se ročně prodá přibližně 33 miliónů knih.
Z veřejných knihoven se po celém světě nejvíce krade Bible.
Průměrný Čech má v knihovně 250 knih.
Bohumil Hrabal napsal v roce 1964 knihu s názvem Taneční hodiny pro starší a pokročilé, která je celá psána jednou větou.
Budoucnost čtení
A jaká nás čeká budoucnost? Aktuálně zažívají největší rozkvět čtečky elektronických knih a audioknihy. Na následujících řádcích si probereme výhody a nevýhody tohoto způsobu četby a poslechu.
E-knihy
E-kniha je text v elektronickém formátu, který si přečtete zpravidla pouze ve speciálním elektronickém zařízení tzv. čtečce elektronických knih.
Výhody
- Čtečka elektronických knih nevydává žádné světlo a umožňuje dokonce libovolné zvětšení nebo zmenšení písma, dle potřeby čtenáře.
- Do paměti čtečky se vejdou stovky až tisíce knih.
- Tuto velkou knihovnu můžete mít neustále sebou na cestách.
- Čtečka je lehčí a skladnější než kniha samotná.
- Některé e-knihy jsou dostupné zdarma.
Nevýhody
- Ke čtení knih potřebujete čtečku, která je poměrně drahá.
- Čtečku je nutné pravidelně nabíjet.
- Ne všechny čtečky podporují běžně dostupné elektronické formáty knih a tak nemusí být zobrazení konkrétního titulu ve čtečce vždy perfektní.
- Ne všechny tituly je možné zakoupit v elektronickém formátu.
- Vůni nové knihy nenahradíš.
Audioknihy
Audioknihy jsou knihy, které jsou nadabovány jako mluvené slovo. Audiokniha má podobu elektronického souboru a přehrajete ji v jakémkoliv zařízení, který podporuje zvolený hudební formát, nejčastěji MP3 nebo WAV. Často jsou pro namlouvání knih do poslechové podoby najímáni známí herci a dabéři.
Výhody
- Audioknihu můžete poslouchat kdykoliv a kdekoliv i třeba při činnostech jako je běh, práce nebo řízení auta.
- Dabér může příběhu svým stylem četby a intonací hlasu dodat knize a příběhu úplně jiné kouzlo a zlepšit tak zážitek z knihy.
- Některé audioknihy jsou dostupné zdarma.
Nevýhody
- Namluvených knih je pouze malé množství.
- K přehrávání je vždy potřeba elektronické zařízení nebo CD přehrávač.
Prohlédněte si všechny naše motivy triček pro milovníky a milovnice knih.